Комітет Верховної Ради України з питань енергетики та житлово-комунальних послуг готує офіційне звернення до інституцій Європейського Союзу з ініціативою тимчасово відкласти застосування Механізму прикордонного вуглецевого коригування (CBAM) до українських товарів, повідомляє FBC.net.ua з посиланням на обговорення в профільному парламентському комітеті.
Голова комітету Андрій Герус повідомив, що попереднє усне звернення вже було направлено до Секретаріату Енергетичного співтовариства, а наступним кроком стане офіційне письмове повідомлення. За його словами, таке звернення від імені комітету буде оформлене найближчим часом.
Олексій Оржель, очільник сектору “Енергетика” в Офісі ефективного регулювання та колишній міністр енергетики, наголосив, що хоча з боку ЄС і були очікування на відповідне прохання України щодо винятків із дії CBAM, наразі офіційного звернення від української сторони зафіксовано не було.
Підтримала ініціативу і народна депутатка Вікторія Гриб, зазначивши, що підготує відповідний документ для подальшого розгляду.
CBAM — це інструмент Євросоюзу, який має на меті запобігти “вуглецевому витоку” шляхом запровадження додаткових зборів на імпорт продукції з третіх країн, де рівень регулювання викидів парникових газів є нижчим за стандарти ЄС. В Україні очікується, що запровадження CBAM з 2026 року матиме серйозні економічні наслідки: згідно з даними Федерації роботодавців України, ВВП країни може скоротитися на 4,8%, експорт до країн ЄС — зменшитися майже на 8%, бюджет недоотримає до 125 млрд грн, а понад 73 тисячі українців можуть втратити роботу.
Раніше ми писали про те, що Зеленський і Макрон узгодили виробництво дронів із Renault в Україні.