Працівникам ТЦК дозволили стріляти на ураження: що про це говорить юрист


Працівникам ТЦК дозволили стріляти на ураження: що про це говорить юрист

Фото: Мобілізація в Україні (Getty Images) Автор: Тетяна Веремєєва
Експерт: Дмитро Франчук

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) зможуть вести вогонь на ураження у разі загрози життю військових.

У коментарі для РБК-Україна адвокат Дмитро Франчук пояснив, які важливі правові та етичні питання підіймає така заява Волинського ТЦК.

Дмитро Франчук зазначає, що заява Волинського ТЦК підіймає низку правових, етичних та суспільних питань, які вимагають чіткого регулювання.

“Важливо розробити чіткі критерії для визначення загрози життю та надати військовим необхідну підготовку для прийняття рішень в екстремальних умовах”, – говорить адвокат.

Юридичні аспекти

Одним із ключових аспектів, на який необхідно звернути увагу, є право на самооборону. Згідно з українським законодавством, відкриття вогню на ураження може бути виправданим, якщо існує реальна загроза життю військових.

Крім того, використання сили має бути пропорційним загрозі. Тобто, якщо загроза життю відсутня або є можливість нейтралізувати нападника іншими засобами, відкриття вогню може розглядатися як перевищення необхідних заходів.

Ще одним аспектом є відповідальність військових за свої дії. Якщо застосування сили не є виправданим, особа може бути притягнута до кримінальної відповідальності за перевищення службових повноважень або навіть умисне вбивство. Однак, військовослужбовці зобов’язані дотримуватися інструкцій і діяти в межах закону.

Етичні аспекти

Право на життя є основним принципом, що підіймається у будь-яких дискусіях щодо відкриття вогню на ураження. Це надзвичайний захід, який має бути застосований лише у випадку крайньої потреби. Рішення військових у таких ситуаціях швидкі та приймаються у критичних умовах, але попри це вони мають бути добре обдуманими.

Важливо також враховувати можливий публічний резонанс від заяв подібного роду. Така заява може викликати підвищену напругу у суспільстві, що вимагає відповідального і обґрунтованого підходу до її публікації.

Юридичні колізії та наслідки

Що саме вважати “загрозою життю” може бути неоднозначно і залежить від конкретної ситуації. Це може призвести до різних тлумачень і, як наслідок, до конфліктів.

У разі судового розгляду військовому доведеться довести, що він діяв у стані необхідної оборони, тобто що його дії були викликані необхідністю захистити своє життя або життя інших людей.

Командири несуть відповідальність за дії підлеглих. Тому, якщо підлеглий відкрив вогонь без достатніх підстав, командир також може бути притягнутий до відповідальності.

“Загроза життю” – це поняття, яке може трактуватися по-різному, проте загалом воно означає реальну та безпосередню небезпеку для людини. Така загроза може виникнути в результаті фізичного нападу, коли нападник використовує зброю або інші засоби для спричинення тяжких ушкоджень. Крім того, вона включає погрози застосування смертельної сили або інші дії, що свідчать про намір позбавити людину життя, такі як спроби задушити або потопити жертву.

Раніше РБК-Україна розповідало, що у Волинському обласному ТЦК та СП заявили, що у разі загрози життю військовослужбовців ТЦК, по озброєних нападниках буде відкрито вогонь на ураження.

Ця заява прозвучала після збройного нападу на Луцький ТЦК під час комендантської години, коли було поранено одного з солдатів. Військові оперативно відреагували, відкривши вогонь у відповідь.

Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.

www.rbc.ua

Share

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *