Президент підкреслив, що США хочуть перетворити гранти на борги, які доведеться виплатити Україні.
Зеленський наголосив, що умови угоди несправедливі по відношенню до України / фото – скріншот
Другий формат угоди про корисні копалини між Україною і США дав зрозуміти, що Штати хочуть повернути собі всі гроші, які були виділені на допомогу нашій країні, отримавши вигоду.
Про це заявив президент України Володимир Зеленський на пресконференції, відповідаючи на запитання журналістів.
“Друга історія, коли там з’явився другий формат угоди, там уже з’явилися 500 мільярдів. Тоді стали зрозумілі всі меседжі, які до цього йшли від Сполучених Штатів Америки про те, що ми говоримо про борг. Україна повинна таким чином визнати борг… Гроші від видобутку йдуть у фонд. Якщо він, згідно з другим варіантом угоди, на 100% належить США, це говорить про те, що це не коінвестиція, 500 мільярдів. Тому що ми наповнюємо це від наших мінералів або компаній… Якщо ці гроші йдуть у фонд, а з-за кордону нічого не приходить у цей фонд, а всередину країни – це ми віддаємо борг”, – пояснив Зеленський.
Відео дня
Також президент заявив, що заявлена сума в 500 мільярдів доларів, які США нібито виділили на допомогу Україні, є завищеною.
“500 мільярдів. Розберемося з цифрою. Я знаю, що у нас було 100. Це факт, я не буду визнавати 500, хто б що не говорив. За всієї поваги до партнерів… Це правдива ситуація. Абсолютно ми маємо рацію… Якщо чесно, я навіть 100 мільярдів не готовий фіксувати… Ми не повинні визнавати гранти як борги. Я домовлявся з Байденом (експрезидент США Джо Байден – УНІАН), і домовлявся з Конгресом США. Я їм вдячний… Якщо умова сьогодні така, що США, наші стратегічні партнери, кажуть: “Ми вам даватимемо допомогу, але ви маєте її повернути, та ще й із прибутком для Сполучених Штатів Америки” – це угода, а не грант… Я готовий до такого діалогу, і я впевнений, що він буде позитивним, подобається мені це чи ні. Тому що нам потрібна ваша допомога. Якщо ваші умови, що ви не дасте допомогу, якщо ми не підпишемо угоду, то тоді зрозуміло. Питання в тому, скільки ви даєте допомоги – 10 мільярдів, 20 мільярдів, зброєю, прямим бюджетним фінансуванням. Давайте говорити, я буду вам дуже вдячний, але скажіть ціну. Щодо ціни цієї допомоги – ще один момент, через який я не погодився, тому що я не розумію поки що цієї логіки”, – підкреслив глава нашої країни.
Крім цього, умови угоди є несправедливими, навіть без урахування відсутності гарантій безпеки від США, вважає президент.
“Якщо ми говоримо про бізнес… Там є один до двох такий елемент, я його підкреслив… Кажуть же: “Це ваш фонд, ми ним управляємо 50 на 50”. Ні, 100% права фонду у США. Виходить так, що якщо США проголосують за допомогу в Конгресі на 50 мільярдів, ми повинні будемо повернути, неважливо як, один до двох. Значить ми з вами повернемо 100% на кредит. У мене запитання: “Коли США продають зброю Ізраїлю, Катару, Саудівській Аравії, ОАЕ, вони заробляють 100 відсотків?”. Я не підписую те, що будуть виплачувати 10 поколінь українців”, – заявив він.
Президент додав, що Україна продовжує працювати над угодою з адміністрацією Трампа.
“Зараз наша група, там є міністри, представники наших компаній, голова мого офісу – всі вони на зв’язку з Волтцем (радник президента США з національної безпеки Майкл Волтц) і його командою. Вони говорять про угоду. Немає вже 500 мільярдів і відсотків поки що. Бачите, ми просуваємося вперед, усе нормально”, – резюмував Зеленський.
Яку суму допомоги Україна отримала від США з початку війни
Нагадаємо, що президент США Дональд Трамп заявляв про те, що з початку повномасштабного вторгнення Росії Вашингтон передав Києву 500 мільярдів доларів допомоги.
Президент України Володимир Зеленський розповів, що допомога від США для України склала близько 67 млрд доларів зброєю і 31,5 млрд доларів надходженнями до бюджету, що не відповідає заявам Трампа про 500 млрд доларів для України.