Не тільки Україна, але й Росія стали надто залежними від партнерів, аби самостійно вирішувати, як закінчиться війна.
Хоча російське вторгнення в Україну у світі багатьма сприймається як регіональний конфлікт, насправді ця війна вже має ознаки глобальної. Ба більше, її результат зрештою залежатиме не від Москви і Києва, а від рішень їхніх ключових союзників – Китаю і країн НАТО. Про це пише Politico.
Видання акцентує на тому, що сьогодні у лавах ЗСУ та армії РФ воюють далеко не тільки громадяних цих двох країн, але й чимало іноземців. Так само зброя, яку вони використовують, надходить на фронт з усього світу.
“У небі над полем бою іранський дрон “Шахед” може бути перехоплений американською системою протиповітряної оборони, а на землі артилерія німецького виробництва проноситься повз північнокорейські снаряди”, – ілюструє ситуацію автор публікації.
Відео дня
Москва декларує свою агресію як захист від “колективного Заходу” і превентивну оборону від НАТО. Ця риторика знайшла відгук не лише у найбільш агресивних антизахідних режимів, як Іран чи КНДР, але й у багатьох країнах Глобального Півдня, так чи інакше невдоволених своїм становищем в сучасному світі.
Натомість Київ подає власну оборону не просто як самозахист, а як боротьбу за демократію і вільну Європу. І Європа схильна погоджуватися з цим, справді боячись за власну безпеку. А США досі намагалися підтримувати свій статус захисника демократій і вільного світу.
Зрештою утворилися два глобальні табори країн, які підтримують або Росію, або Україну – економічно, дипломатично чи напряму зброєю. І ця допомога виявилася життєво важливою для обох сторін.
Економічна підтримка з боку Китаю та країн Глобального Півдня дала Кремлю змогу утримати стабільною ситуацію в країні та створити для переважної більшості населення ілюзію нормальності життя, попри участь у найбільшій війні в Європі з часів Гітлера.
Для Києва допомога партнерів була ще важливішою. Без підтримки Заходу Україна не прожила б і першого року війни, все закінчилася б “нищівною поразкою” для українців, вважає директор Євразійського центру Carnegie Russia Олександр Габуєв.
Зрештою, на думку аналітиків, результат війни, швидше за все, залежатиме від рішень головних спонсорів бойових дій: НАТО та Китаю.
“Якщо ви припините підтримку НАТО в Україні, то України не буде. Але якщо ви припините підтримку Китаєм російських військових зусиль, це змусить Москву обмежити свій апетит і послабить надії, що час на її боці”, — сказав Габуєв.
Наразі виглядає так, що найбільше від війни виграв Китай, який зумів зміцнити свій контроль над ослабленою Росією. Однак це може змінитися, якщо участь Північної Кореї в конфлікті принесе проблеми в Індо-Тихоокеанському регіоні, який Пекін вважає своїм заднім двором. Наприклад, якщо до конфлікту залучиться Південна Корея, або навіть НАТО почне діяти в цій частині світу.
Є й інші фактори, які можуть вплинути на результат війни в Україні. У США – це непередбачуваний Дональд Трамп. На Близькому Сході може вибухнути більш активне протистояння Ірану з Ізраїлем. В самій Європі набирають популярності ультраправі партії, деякі з яких скептично ставляться до допомоги Україні.
Війна в Україні: стратегічні перспективи
Як писав УНІАН, зараз Україна не має сил, щоб відвоювати окуповані Росією території. На думку президента Володимира Зеленського, українці можуть розраховувати тільки на дипломатичний тиск з боку міжнародної спільноти, який змусить Путіна сісти за стіл переговорів.
Також ми розповідали, що різдвяного перемир’я в Україні не буде, але і продовження війни впродовж ще кількох років теж є малоймовірним. Новообраний президент США Дональд Трамп вже дав зрозуміти, що докладе зусиль, аби зупинити війну, і він має інструменти впливу на обидві сторони конфлікту.