Банки можуть блокувати рахунки українців

Україна фінансові установи вже кілька місяців працюють за новими правилами фінмоніторингу.

На кожного українця банки повинні зібрати певний Нацбанком перелік документів. Крім паспорта, коду, місця реєстрації та фактичного проживання, Нацбанк зобов’язав дізнаватися номер запису в Єдиному демографічному реєстрі.

Всіх підряд не перевіряють. Але якщо клієнт потрапив в список тих, у кого високі ризики, перевірятимуть джерело походження коштів.

НБУ опублікував нове положення про здійснення банками фінансового моніторингу з наступними індикаторами підозрілості:

клієнт не може зрозуміло пояснити, в чому полягає його ділова діяльність;

не надає інформацію, потрібну для належної перевірки;

якщо клієнт має велику кількість рахунків або платіжних карток;

клієнт нервує без видимих ​​причин або проявляє нетипова поведінка;

клієнт скасовує проведення запланованої фінансової операції після того, як банк запитав у нього відповідні підтверджуючі документи або роз’яснення.

Клієнта будуть перевіряти, якщо:

обсяг готівкових операцій по рахунках не відповідає типовому обсягом для такого клієнта;

постійно проходять операції з готівкою на великі, округлі суми;

клієнт регулярно змінює дрібні банкноти на великі.

Всього в переліку НБУ кілька десятків критеріїв. Але при цьому свої внутрішні умови є і у самих банків. НБУ створює тільки загальні правила, а фінустанова має право їх посилити або адаптувати під себе, не порушуючи принципи постанови і закону.

Частина банків просить у своїх клієнтів розписки з проханням вказати, на які цілі підуть кошти, зняті з депозиту – такі вимоги, на думку юристів, є незаконними.

У законі про новий фінансовий моніторинг сказано, що суми від п’яти тисяч гривень можна переводити тільки після ідентифікації. На практиці це означає, що через термінали «анонімно» можна перевести суму до п’яти тисяч, а якщо потрібно більше – доведеться підтвердити свою особистість, наприклад, скориставшись банківською картою. Але частина банків пішла на дивний крок і вирішила повально перевіряти всі переклади на джерело походження коштів.

Раніше ми писали про нові правила Нацбанку і про новий закон про фінансовий моніторинг, який вступив в силу 28 квітня і змінює порядок ідентифікації при проведенні фінансових операцій.

 

 

0
20
Материалы по теме: , ,