Відкритий ринок газу: споживач буде вибирати постачальника з 6-7 компаній?

У зв’язку з запуском з 1 липня ринку природного газу українці зможуть в найближчий рік вибирати собі постачальників з 5-7 компаній, які будуть працювати на цьому ринку.

З 1 липня скасовується ПСО – фіксована ціна на газ, яка штучно стримувала постановами Кабінету міністрів, і яка буде формуватися ринком. У зв’язку з цим, в українців з’являється можливість вибору постачальника. Їх, в найближчий опалювальний сезон буде 5-7, в числі яких НАК “Нафтогаз”, Регіональна газова компанія (належить бізнесменові Дмитру Фірташу, – ред.), ETG і інші.

Що відбувається на українському ринку газу, Перший Діловий телеканал дізнавався у Дмитра Марунича – експерта з енергетичних питань.

Коли ми запитали, чи потрібен нашій країні ринок газу, експерт безапеляційно відповів, що так питання не стоїть. Він запущений згідно великій кількості нормативних документів.

«Ринок газу є і це передбачено українським законодавством», – каже фахівець.

Питання ще полягає в тому, звідки візьмуться ці 5-7 компаній, які будуть постачати газ споживачеві? Однак, як виявляється, ці компанії вже є, це трейдери, які присутні на ринку.

Зараз ходить багато суперечок про те, прибутковий ринок газу? Зрозуміти, наскільки він прибутковий можна буде після того, як запустять реальні продажі.

«Чи буде ринок прибутковим – це питання відкрите і потрібно дивитися на подальший розвиток ситуації», – каже фахівець, додавши, що є закон, згідно з яким ринок газу вже давно повинен бути лібералізований в сегменті побутового споживача.

Окреме питання – труба, яка веде від постачальника до кінцевого споживача. Марунич каже, що трубу ділити не треба, вона є.

«Сенс всієї реформи полягала у відділенні діяльності з постачання газу від діяльності з його розподілом і транспортування. Щоб не було у кого-то помислів здійснювати якісь антиконкурентні дії », – сказав він.

«Умовно кажучи, підписує договір абонент з якимось постачальником і протягом 21 дня, цей постачальник повинен йому підтвердити заявку. Одним з головних умов – відсутність заборгованості за газ перед попереднім постачальником », – стверджує Марунич.

Коли автори реформи працювали над документом, замислювалося, що ціна на газ стане менше. Але на практиці, це сумнівно, так як особливої ​​конкуренції в сегменті не очікується.

«Зараз низькі ціни на газ, тому падати їм вже нікуди. Вони і так максимально низькі. Легше поставляти газ великим заводам, ніж тисячам дрібним споживачам. У міру зростання цін на газ, я думаю, ринок дрібних споживачів теж буде більш привабливим і в ньому з’явиться якась конкуренція », – підсумував енергетичний експерт.

Нагадаємо, що іноземні компанії зберігають в Україні 2,8 мільярда кубометрів газу. При цьому кількість таких підприємств зросла з 7 до 54.

Також раніше повідомлялося, що Форум країн-експортерів газу оновив прогноз динаміки ринку в 2020 році. За інформацією фахівців, через коронакрізіса в кращому випадку світовий ринок газу очікує спад до – 2,8 відсотка. При найгіршому сценарії, цифра виросте до – 6 відсотків.

0
20
Материалы по теме: , , , , , ,