Куди дівається рента від видобутку нафти?

У 2016 році Верховна Рада України прийняла в другому читанні законопроект №5132 про зміни до Податкового кодексу, який передбачав зменшення розміру рентної плати за видобуток нафти. За даний законопроект проголосували 235 народних депутатів.

Згідно з документом, рента для видобутку нафти з покладів до 5 тис. Метрів зменшується з 45% до 29% від вартості товарної продукції, для покладів понад 5 тис. Метрів – з 21% до 14%.

За оцінками експертів, лобіювала цей законопроект група «Приват» – саме вони контролюють ПАТ «Укрнафта» і 92% видобутої в Україні нафти.

Група «Приват» досить довго боролася і за зниження ренти на видобуток газового конденсату. Тільки з 1 січня 2019 року ставки ренти зрівняли ренту на видобуток газового конденсату зі ставками на видобуток нафти. Частка ПАТ «Укрнафта» у видобутку конденсату не така суттєва – тільки 14% від українського видобутку.

За оцінками експертів, зниження надходжень до бюджету від зниження рентних платежів на нафту тільки за 2017 рік склало 1,7 млрд грн.

Протягування «стимулюючої» ренти пояснювалося боротьбою за енергонезалежність України. Передбачалося, що збільшення виручки ПАТ «Укрнафта» буде направлено на збільшення видобутку за рахунок буріння нових свердловин, освоєння нових родовищ, пошуку нових площ.

Якщо розглянути динаміку видобутку за офіційною звітністю компанії, то можна спостерігати таку динаміку видобутку нафти і конденсату в млн тонн (падіння / зростання до попереднього року):

2014 року – 1,888; 2015 – 1670 (- 12%); 2016 – 1518 (-9%) 2017 посилання – 1 379 (-9%); 2018 посилання – 1 448 (+ 5%); 2019 – 1 516 (+ 4,7%).

Падіння в 2017 році частково було обумовлено конфліктом групи «Приват» з Нафтогазом (власником 51% акцій Укрнафти) через невиплати дивідендів і великою заборгованістю по податкових платежах Укрнафти. Тоді їм на три місяці затягнули продовження ліцензій по ряду родовищ. І без цього падіння склало б 7%.

Навіть незначне зростання останні два роки не компенсує падіння видобутку за час під повним контролем групи «Приват». З 2007 року падіння видобутку склало більше 50% – тоді видобуток нафти і конденсату становила 3,2 млн тонн.

«Будь-яке зниження податкове навантаження збільшує виручку видобувних компанії, як вона розпорядитися збільшенням грошового потоку залежить від менеджменту компанії. На збільшення інвестицій також впливає ряд інших факторів – динаміка цін на вуглеводні в світі, доступність і вартість кредитів або інших видів фінансування, загальний інвестиційний клімат в країні і т.д. Розібратися, як витрачає Укрнафта додаткову виручку від зниження рент дуже складно. У публічних звітах цієї інформації немає. Необхідно дивитися внутрішні документи компанії. Але багато експертів неодноразово висловлювали сумнів в ефективному витрачанні цих коштів, що доводить і динаміка видобутку », – говорить експерт з нафтогазових питань Дмитро Марунич

Неодноразово в пресі спливала інформація про величезних адміністративних витратах, завищених цінах при купівлі сировини, матеріалів, послуг. Окрема тема – аукціони по продажу нафти на НПЗ, які теж належать групі «Приват». Наприклад, на аукціоні, який складався з одного покупця, була продана добута за два місяці нафта за ціною вдвічі нижчою за світову.

Раніше ми писали як група «Приват» лобіювала введення додаткового мита на імпортні ПММ, але Міжвідомча комісія з міжнародної торгівлі припинила антісубсідірованную процедуру.

Також ми писали, що ПАТ “Укрнафта” за січень-березень 2020 року одержала 852,629 млн чистого збитку проти 295,998 млн грн чистого прибутку за аналогічний період 2019 року.

 

0
20
Материалы по теме: , , ,