Британські військові (фото: Getty Images) Автор: Роман Кот
Сьогодні, 4 квітня, до України прибуває делегація військових з країн “коаліції рішучих”. До неї входять європейські держави, які в майбутньому готові направити свої збройні контингенти в Україну.
РБК-Україна розповідає, чого очікувати від цього візиту, і про що ще – окрім відправки контингенту – Україна говоритиме з європейськими військовими.
Зміст
- Контингент та плани підтримки
- Остаточний формат місії під питанням
Контингент та плани підтримки
Хоча в обговоренні майбутньої місії беруть участь десятки країн, до Києва прибуває “вузьке коло”, включаючи Францію та Велику Британію, повідомив президент України Володимир Зеленський 1 квітня.
Раніше президент Франції Емманюель Макрон, як автор ідеї з контингентом, заявляв, що мова йде про так звані “сили підтримки”, які могли б бути розгорнуті після досягнення перемир’я.
“Ці “сили підтримки” не повинні замінити миротворчі війська на лінії зіткнення або сильну та міцну українську армію”, – сказав Макрон 26 березня. Але місія передбачає довгострокову присутність у визначених стратегічних точках на території України за узгодженням з Києвом. Завдання контингенту – забезпечити стримування потенційної агресії з боку Росії.
За словами Зеленського, обговорюються не лише присутність контингенту та майбутній розвиток українських збройних сил і їхня роль у забезпеченні європейської безпеки. “Це дуже важливо, як буде виглядати майбутнє української армії як частина безпеки всього континенту”, – сказав Зеленський.
Як повідомив Макрон, делегація також має визначити, якими мають бути параметри Збройних сил України у майбутньому.
“Яка армія, яка морська потужність, яка потужність повітряних сил, який формат, тобто за розміром, кількістю солдатів, з яким обладнанням, щоб мати можливість відповісти на можливу російську агресію та стримати успіх такої агресії”, – повідомив Макрон 27 березня. Це потрібно, аби європейські країни мали можливість планувати розміри допомоги, та щоб уточнити внески кожної з країн з “коаліції рішучих” на майбутнє.
Остаточний формат місії під питанням
Відправлення контингенту в Україну активно обговорюється вже декілька місяців на рівні дипломатичних відомств. 27 березня у Парижі щодо цього питання відбувся саміт на рівні лідерів держав.
Та як писало РБК-Україна, і досі обговорюються різні варіанти місії. У значній мірі вибір того чи іншого формату буде залежати від формату перемир’я з Росією. Адже досягнення перемир’я є абсолютно необхідною передумовою для введення контингенту – інакше жодні європейські військові в Україні не з’являться.
Однак вже зараз є низка технічних та логістичних питань, які можна пропрацьовувати, сказав РБК-Україна аналітик, голова Центру аналізу та стратегії Ігор Чаленко.
“Є питання, наприклад, прикриття з повітря, тобто з яких європейських аеродромів зможуть злітати європейські літаки. І, відповідно, це все потрібно вираховувати і пропрацьовувати – саме технічну сторону”, – зазначив у коментарі виданню Чаленко.
Крім того, мова може йти про можливе перенесення підготовки українських підрозділів з Європи на територію України за участі європейських інструкторів. І зрештою, жодні такі візити не обходяться без розмов про нагальну допомогу Україні.
“Мова йде про посилення підтримки тут і зараз. Цей візит варто розглядати в руслі заяв президента Зеленського про можливість активізації наступу на трьох напрямках, що стосуються Харківщини, Сумщини та Запоріжжя”, – сказав Чаленко.
Та ключовим у цій ситуації залишається здатність США примусити Росію до припинення вогню та сталого перемир’я. Якщо цього не буде, розмови про європейську місію в Україні так і залишаться розмовами.
Нагадаємо, раніше РБК-Україна пояснювало, що собою являє “коаліція рішучих”, які країни до неї входять та в яких форматах коаліція надає допомогу Україні.