Site icon Новини України ФБК Перший Діловий Первый Деловой

Україна втратила залізну руду серед лідерів експорту — падіння на 11,9%

У першому півріччі 2025 року Україна втратила залізну руду в топі експорту через глобальний спад і високі внутрішні витрати виробників.

У першому півріччі 2025 року Україна втратила залізну руду в топі експорту через глобальний спад і високі внутрішні витрати виробників.

За підсумками першого півріччя 2025 року українські виробники залізорудної сировини більше не входять до трійки лідерів серед найбільших експортерів країни. Обсяг експорту знизився на 11,9% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року, склавши 16,14 мільйона тонн, повідомляє FBC.net.ua з посиланням на Liga.Net.

Згідно з інформацією, однією з основних причин падіння називають охолодження глобальної економіки, а також вплив тарифної політики державних українських монополій. Через високі тарифи «Укрзалізниці», «Укренерго» та Оператора газотранспортної системи, українські ГОКи втрачають здатність конкурувати на міжнародному ринку.

Ще півроку тому, після відкриття навігації в українських портах, залізна руда демонструвала рекордні темпи зростання — 33,6 млн тонн, що на 89% більше. За обсягом валютної виручки у 2024 році цей ресурс посів третє місце після експорту кукурудзи та пшениці. Проте вже в січні–червні 2025 року залізна руда не увійшла навіть у трійку найбільш експортованих товарів.

Незважаючи на спад, внесок гірничо-збагачувальних комбінатів у зовнішню торгівлю залишається суттєвим — 6,35% у структурі загального товарного експорту.

Аналітики зазначають, що крім зовнішньоекономічних факторів, ключовим стримуючим чинником залишаються внутрішні витрати. Серед них — підвищена собівартість через військовий стан, імпортна енергія у разі аварійних вимкнень, нестача кадрів, а також прямі збитки від обстрілів.

Ситуацію ускладнює державна податкова політика. Тимчасовий голова правління Ferrexpo Лучіо Дженовезе заявив, що затримка з відшкодуванням ПДВ з боку держави змусила компанію скоротити виробництво. У результаті понад третину працівників перевели на часткову зайнятість або відправили у відпустку, зупинили закупівлі товарів і послуг, а також припинили витрати на капітальні проєкти, соціальні ініціативи та гуманітарну допомогу.

Ще одним ударом по галузі стало рішення Верховної Ради про підвищення земельного податку для гірничодобувних підприємств у 2,6 раза. Це, за даними Liga.Net, призведе до зростання постійних витрат у гірничо-металургійному комплексі та подальшого ослаблення його фінансової стійкості.

Як наслідок, виробники, які вже працюють у складних умовах, втрачають конкурентоспроможність, змушені згортати виробництво, зменшувати витрати та податкові надходження до державного і місцевих бюджетів.

Раніше ми писали про те, що USDA скоригувало прогноз урожаю пшениці в Україні: мінус 1 млн тонн.

Exit mobile version