Фото: Україна відкидає альтернати членства в НАТО (facebook.com/GeneralStaff_ua) Автор: Наталія Юрченко
Україна відкидає будь-які альтернативи вступу в НАТО після Будапештського меморандуму. Він став гірким досвідом для України.
Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на заяву Міністерства закордонних справ України.
Заява була оприлюднена з нагоди 30-річчя підписання Будапештського меморандуму за два дні до річниці підписання документа 5 грудня.
Будапештський меморандум мав забезпечити Україні гарантії безпеки, суверенітету та територіальної цілісності в обмін на відмову від третього у світі за потенціалом ядерного арсеналу. Меморандум мав стати значним етапом у зміцненні глобального ядерного роззброєння та слугувати прикладом для інших держав у відмові від ядерної зброї.
Проте Росія, бувши одним із гарантів безпеки України, знехтувала документом і загалом міжнародним правом.
“Порушення Росією Будапештського меморандуму створило небезпечний прецедент, що підірвав довіру до самої ідеї ядерного роззброєння. Натомість бачимо активні спроби різних країн від Індо-Тихоокеанського регіону та Близького Сходу до євроатлантичного простору створити чи розширити наявні ядерні арсенали”, – йдеться у заяві.
МЗС наголосило, що Будапештський меморандум став памʼятником недалекоглядності в ухваленні стратегічних безпекових рішень. Міністерство вважає, що він має бути прикладом країнам НАТО про те, що розбудова архітектури безпеки за рахунок інтересів України, а не з їх урахуванням, приречена на провал.
Відомство наголошує, що історичну помилку потрібно виправити, а Україна повинна отримати чіткі, юридично зобов’язуючі гарантії безпеки.
Україна звертається до США та Британії, які підписали Будапештський меморандум, до Франції та Китаю, які до нього приєдналися, до всіх держав-учасниць Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, із закликом підтримати надання Україні дієвих гарантій безпеки. Україна вважає, що такою гарантією є повноправне членство в НАТО.
“Маючи за плечима гіркий досвід Будапештського меморандуму, ми не пристанемо на жодні альтернативи, сурогати чи замінники повноправного членства України в НАТО“, – заявило МЗС.
У міністерстві додали, що 30-річчя з часу підписання Будапештського меморандуму є слушною нагодою для дієвого кроку до приєднання України до Вашингтонського договору.
Нагадаємо, 5 грудня 2024 року виповнюється 30 років з часу підписання Меморандуму про гарантії безпеки у звʼязку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, також відомого як Будапештський меморандум.
Сьогодні, 3 грудня, у Брюсселі відбудеться Рада Україна-НАТО. Україна закликає Альянс офіційно надати запрошення на вступ. Видання Reuters повідомляє, що в НАТО не готові запросити Україну до членства на засіданні цього тижня.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.