Site icon Новини України ФБК Перший Діловий Первый Деловой

День ЗСУ: коли з’явилось свято і чому його відзначають саме 6 грудня


День ЗСУ: коли з'явилось свято і чому його відзначають саме 6 грудня

6 грудня відзначають День ЗСУ (фото: Getty Images) Автор: Василина Копитко

Щорічно 6 грудня відзначають День Збойних сил України. Це свято є спільним для усіх родів і видів військ. Традиційно у цей день нагороджують війcьковослужбовців, а також вшановують полеглих захисників.

РБК-Україна розповідає історію створення свята й ділиться цікавими фактами про ЗСУ.

Чому День ЗСУ відзначають саме 6 грудня

Після проголошення Незалежності 24 серпня 1991 року, повстала необхідність законодавчо закріпити функції та обов’язки саме українських збройних сил.

“6 грудня 1991 року ухвалили два закони – “Закон України про оборону” і “Закон України про Збройні сили”. Від цього моменту почався відлік історії ЗСУ. За дивним збігом обставин ця дата співпала із початком Першого зимового походу армії УНР у 1919 році”, – розповів у коментарі РБК-Україна воєнний історик Василь Павлов, голова громадської організації “Центр мілітарної історії”.

До повномасштабної війни 6 грудня влаштовували святкові концерти, зараз у цілях безпеки їх не проводять. Традиційно у день ЗСУ вручають нагороди нашим захисникам, покладають квіти до пам’ятників на військових меморіалах. Також з 2009-го до свята щорічно присуджують Премію імені Богдана Хмельницького за краще висвітлення військової тематики у творах літератури та мистецтва в декількох номінаціях.

“Іноді можна почути, що це “совкові” традиції, але я б радив людям подивитися, як відбуваються офіційні церемонії відзначення будь-якого державного свята, пов’язаного із воєнною історією, за кордом. Це абсолютно традиційні церемонії, які проводяться в усьому світі. Вшановувати наших військових потрібно не лише 6 грудня, а щоденно. Також не варто перетворювати професійне свято людей, які щодня стикаються із загибеллю побратимів, на черговий культ смерті, це безвідповідально”, – додає експерт.

Зазначимо, що 6 грудня відзначають спільне свято для усіх родів військ, також є окремі дати свят для кожного із видів збройних сил.

6 грудня відзначають спільне свято для усіх родів військ в Україні (фото: Getty Images)

Яка структура Збройних сил України

Збройні сили України складаються з керівного органу – Генштабу та трьох видів збройних сил – сухопутні, повітряні, морські, а ще окремих родів військ, які не входять до згаданих видів збройних сил та допоміжних підрозділів:

Окрім цього є й інші служби, такі як командування сил логістики, озброєння, тил, командування сил підтримки, інші військові частини, а також ВНЗ, установи, що не належать до видів ЗСУ.

За чисельністю особового складу ЗСУ посідає 17 місце у світі, станом на 2024 рік. Зараз у нашій армії є близько 880 тис. чинних військовослужбовців та 1 мільйон у резерві. У ЗСУ служить майже 68 тис. жінок, у зонах активних бойових дій перебуває близько 5 тис.

Зараз у лавах ЗСУ близько 68 тис. жінок (фото: Getty Images)

Офіційним гаслом ЗСУ є “За Україну, за її волю”, ці слова вишиті на бойових прапорах нашої армії. Їх взяли із поезії Миколи Вороного, яку він написав у 1917 році. Згодом вірш поклали на музику, разом із “Червоною калиною” він тривалий час був офіційним фанфаром президента України.

Додамо, що історично формування національних збройних сил пов’язують із армією УНР (друга декада ХХ ст.), а також українськими військовими формуваннями у складі Цісарської та Королівської армії Австро-Угорщини, а саме легіону Українських Січових Стрільців. Цікаво, що першою жінкою-офіцером у світі стала саме українка – Олена Степанів, яка воювала у складі Січових Стрільців під час Першої світової.

Емблема Збройних сил України (фото: Вікіпедія)

Як ЗСУ відійшли від принципів радянської армії

Після розпаду СРСР Україна успадкувала одне з найпотужніших угруповань військ у Європі, оснащене ядерною зброєю та сучасними зразками військової техніки. Втім разом із тим повстало питання про формування власних підходів до організації армії.

Ще на початку 90-х автор “Акту проголошення незалежності України” Левко Лук’яненко під час однієї із зустрічей із військовими заявив, що не варто тягнути в нове українське військо стару нумерацію, назви і символіку з радянської армії. Тоді цю ідею офіцери не сприйняли серйозно. Справжній відхід від радянських принципів розпочався тільки після початку збройної агресії Росії на сході України у 2014 році.

“Збройні сили будь-якої держави – це відображення суспільства. За 30 років ЗСУ пройшли еволюцію. Багато моментів від Радянської армії вже відійшло у минуле. На наше щастя у 2014-15 роках почався реальний перехід від “малої радянської армії” до дійсно вправних Збройних сил України”, – каже Павлов.

Після початку АТО українську армію збільшили до 250 тисяч осіб, також зросло фінансування. У 2015 році із повної назви військових частин, установ та органів ЗСУ були вилучили почесні найменування і державні нагороди часів СРСР, у 2016 році виключили слово “гвардійське” з почесних найменувань військових підрозділів ЗСУ.

Саме тоді в ЗСУ розпочався процес пошуку почесних назв, що спираються на українську військову історичну традицію. У результаті чого 24-ту бригаду назвали на честь короля Данила, 72-га бригада дістала назву Чорних запорожців, а 93-тя бригада – Холодний яр.

Українська армія за 30 років пройшла справжню еволюцію (фото: Getty Images)

З 2014 році інструктори з країн-членів НАТО почали працювати в Україні й передавати нашим бійцям свій досвід. Особливо співпраця посилилась після початку повномасштабного вторгнення Росії у 2022 році.

“НАТО часто ставлять нашим ЗСУ у приклад, але яка країна з цього блоку три роки стримує російську агресію? У нас має бути свій шлях розвитку армії і ми вже йдемо ним. Зараз навіть бачимо, що вже НАТО вчиться дечого у нас”, – зазначає Павлов.

У ЗСУ зараз служать близько 880 тис. військових (фото: Getty Images)

Нещодавно ми розповідали історію створення Дня захисників та захисниць України та чому цей день відзначають саме на Покрови Богородиці, а також писали про те, як створили День Десантно-штурмових військ і ділились традиціями цього свята.

Раніше ми розповідали, як українські бійці проходять військові вишколи у країнах НАТО і переймають закордонний досвід.

Під час підготовки публікації використали матеріали: ексклюзивний коментар Василя Павлова, Вікіпедію, Армія Інформ та дані Міноборони.

Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.

www.rbc.ua

Exit mobile version