Фото: британські журналісти провели підрахунок згорілих НПЗ і нафтобаз (РосЗМІ) Автор: Олександр Білоус
За 2024 рік НПЗ і паливні бази на території Росії та на окупованих територіях України було атаковано щонайменше 81 раз. Найчастіше під удари потрапляли нафтові об’єкти на півдні Росії.
Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на Російську службу Бі-бі-сі.
За даними видання, у другій половині 2024 року частота таких атак помітно знизилася – особливо у вересні та жовтні.
Під ударом залишаються нафтопереробні заводи – за рік на них було здійснено щонайменше 31 атаку, і деяким із підприємств після цього знадобився тривалий ремонт.
Перед Новим роком дрони атакували Новошахтинський нафтопереробний завод, там сталася пожежа. Це стало однією з великих подій наприкінці 2024 року. Цей НПЗ забезпечував постачання палива для російських танків, бронемашин і авіації і його близькість до українського кордону була важливою для російської логістики війни.
Завод тричі за минулий рік припиняв роботу. Поки не ясно, чи відновив він її після останньої атаки.
Зміна стратегії
Російська служба Бі-бі-сі звертає увагу, що протягом минулого року стратегія ударів по російській нафтовій інфраструктурі змінилася. З весни основний фокус змістився на об’єкти, що використовуються для постачання військової техніки, хоча раніше цілями частіше ставали просто НПЗ.
У квітні глава Пентагону заявив, що Ллойд Остін заявив, що вважає, що українські удари по російських НПЗ можуть мати наслідки для світової ситуації у сфері енергетики.
У другій половині року кількість атак різко скоротилася. США неодноразово давали зрозуміти, що не вітають удари по НПЗ і нафтобазах.
Під удари частіше потрапляють нафтові об’єкти в південних регіонах Росії. Близько 20% всіх атак, за підрахунками Бі-бі-сі, сталися в Краснодарському краї, вісім – у Ростовській області, шість – у Бєлгородській області та по п’ять – в Орловській і Волгоградській областях. Щонайменше у 64 випадках атаки призвели до пожеж.
Нагадаємо, Україна почала удари по російських нафтових об’єктах лише 2024 року. Це було зроблено з метою позбавити ворога ресурсів і зменшити потік нафтових грошей і палива, які РФ спрямовує безпосередньо на війну, на вбивства громадян України.