Нове законодавство Європейського Союзу щодо критичних матеріалів не сприяє зменшенню залежності континенту від китайських рідкоземельних ресурсів і продуктів їхньої переробки, повідомляє FBC.net.ua з посиланням на The Guardian.
Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн ще у березні заявляла про наміри стимулювати внутрішнє виробництво у ЄС, аби уникнути стратегічної залежності, зокрема у галузі акумуляторів. Однак на практиці європейські компанії щоденно стикаються з дешевшими китайськими альтернативами.
Генеральний директор німецької компанії AMG Lithium Штефан Шерер розкритикував новий Закон ЄС про критичну сировину 2024 року (CRMA), що є основним інструментом у стратегії зменшення залежності від Китаю. На його думку, документ має суттєві недоліки, оскільки не передбачає прямого стимулювання видобутку сировини на території ЄС, на відміну від законодавства США.
«У ньому немає механізмів підтримки видобутку в Європі. Це зовсім інший підхід порівняно з США, де вимагається, аби певна частка сировини була видобута на місці», — цитує Шерера видання.
Він також звернув увагу на відсутність фінансових стимулів для підприємств, що купують сировину за межами ЄС: «Вам не доведеться платити більше, якщо купуєте не в ЄС. Тож навіщо змінювати постачальника, якщо можна і далі працювати з Китаєм?»
Китай має майже двадцятирічну фору в розвитку галузі та наразі переробляє 60% світових запасів літію на власній території. До того ж він контролює 60% світового виробництва акумуляторних компонентів, що забезпечує йому провідні позиції на глобальному ринку.
AMG Lithium є першим у ЄС заводом, що випускає літій-гідроксид — ключовий елемент для акумуляторів електромобілів. Підприємство розташоване у Східній Німеччині, розпочало роботу минулого року і планує щорічно виробляти 20 тисяч тонн сировини, чого вистачить для забезпечення до 500 тисяч електрокарів.
Водночас компанія вказує на загрозу, яку становить китайська перевага у довгостроковій перспективі. Шерер вважає, що європейські виробники потребують захисту, аби наздогнати конкурентів з КНР.
Зокрема, він виступає за запровадження тимчасових тарифів або податкових пільг, що заохотять купівлю літію, кобальту, нікелю та графіту, вироблених у ЄС. Крім того, він не виключає варіант із залученням китайських інвестицій до європейської економіки — за умови працевлаштування громадян країн ЄС.
Раніше ми писали про те, що Китай скоротив експорт рідкоземельних магнітів до п’ятирічного мінімуму.