Росія отримує китайські двигуни через підставні фірми, маскуючи їх як промислові холодильні установки. Це дозволяє уникати санкцій, запроваджених країнами Заходу щодо військового експорту, повідомляє FBC.net.ua з посиланням на Reuters.
Як стало відомо агентству, підставні компанії постачають критичні компоненти виробнику озброєння «Купол», що дало змогу суттєво наростити виробництво ударних безпілотників «Гарпія А1», незважаючи на обмеження, введені США та ЄС у жовтні.
Згідно з внутрішнім документом «Купола», компанія уклала контракт з Міністерством оборони Російської Федерації на постачання понад 6000 дронів «Гарпія» у 2025 році. Для порівняння: у 2024 році обсяги замовлення складали близько 2000 одиниць. Документ також підтверджує, що станом на квітень вже було передано понад 1500 безпілотників.
Ці далекобійні дрони активно застосовуються для завдання ударів по цілях на глибокій території України. За даними української військової розвідки, які наводить Reuters, Росія використовує приблизно 500 таких апаратів щомісяця.
Європейські представники у сфері безпеки, на яких посилається агентство, погодилися надати інформацію на умовах повної анонімності через чутливість даних. Вони також просили не розкривати конкретні деталі з контрактів, зокрема дати та вартість поставок.
У Міністерстві закордонних справ Китаю у коментарі Reuters заявили, що не мають інформації про експорт комплектуючих для безпілотників «Гарпія». Там наголосили, що Пекін дотримується внутрішнього законодавства та міжнародних зобов’язань щодо контролю товарів подвійного призначення.
Європейська комісія, до якої звернулося агентство, не надала жодного офіційного коментаря щодо ситуації.
Раніше ми писали про те, що Китай обмежує експорт запчастин для дронів.