Верховна Рада України ухвалила законопроєкт, яким змінено підпорядкування Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) — тепер ці органи фактично підзвітні Генеральній прокуратурі. За ухвалення документа проголосували 263 народні депутати. Після підписання закону президентом України генеральний прокурор отримав нові повноваження, повідомляє FBC.net.ua з посиланням на матеріал кореспондента ТСН Ігоря Бондаренка.
Відповідно до нововведень, очільник Генпрокуратури тепер має право на необмежений доступ до матеріалів будь-яких кримінальних проваджень, може самостійно визначати підслідність справ НАБУ та передавати їх іншим органам досудового розслідування, видавати підозри високопосадовцям, а також приймати рішення про закриття справ стосовно топчиновників. Прокурори САП тепер зобов’язані діяти у процесуальних рішеннях під контролем генерального прокурора.
Прийняття законопроєкту супроводжувалось протестами з боку опозиції. Народні депутати фракцій «Європейська солідарність» та «Голос» заявили про підрив незалежності антикорупційних інституцій. Голова парламентського антикорупційного комітету Анастасія Радіна застерегла, що нові норми фактично знищують існуючу антикорупційну систему, зазначивши, що такі кроки вже мали сумні наслідки в історії українського парламентаризму.
Опозиційні депутати повідомили, що до законопроєкту вносили правки за лічені хвилини до початку засідання, що є порушенням регламенту. Була також спроба відсторонити голову Верховної Ради Руслана Стефанчука, однак необхідної кількості голосів для цього не набрали. Один із авторів правок, Сергій Власенко, наполягав на тому, що розширення повноважень генпрокурора передбачене Конституцією.
Закон підписали одразу після голосування у сесійній залі й передали на підпис президенту. Це відбулося на тлі масштабних обшуків СБУ в НАБУ. Двох співробітників бюро затримали за підозрою у співпраці з російськими спецслужбами.
Народний депутат Ярослав Юрчишин заявив, що поява законопроєкту пов’язана з активними антикорупційними розслідуваннями щодо близького оточення керівництва Офісу президента.
Очільники НАБУ та САП терміново виступили зі спільною заявою, закликавши главу держави ветувати зміни до Кримінального процесуального кодексу, які, на їхню думку, зводять нанівець роботу антикорупційних органів. Представники опозиції анонсували намір оскаржити ухвалений закон у судовому порядку.
Згідно з оцінками експертів, ситуація може негативно вплинути на фінансову і дипломатичну підтримку України з боку Європейського Союзу, адже західні партнери пов’язують надання допомоги з реальними кроками у боротьбі з корупцією.
Раніше ми писали про те, що уряд ухвалив важливе рішення для набуття роумінгового “безвізу” з ЄС, – Шмигаль.