Однак і окуповані Росією території теж, ймовірно, будуть втрачені на тривалий час.
Україна активно тисне на Захід, закликаючи взяти її в НАТО в обмін на швидке закінчення війни. Однак, схоже, що саме закриття дверей альянсу для Києва стане головною поступкою в обмін на мир. Про це пише The Hill із посиланням на думки аналітиків та експертів.
Із наближенням дати інавгурації Трампа потенційні шляхи до припинення вогню в Україні перебираються в центр загальної уваги. Президент України Володимир Зеленський, який тривалий час займав досить жорстку позицію щодо умов миру з РФ, зараз сигналізує про готовність до значних поступок в обмін на припинення війни і гарантії від Заходу.
Зокрема Зеленський хоче, аби Україну якомога швидше взяли в НАТО, і тоді він погодиться залишити за Росією (принаймні на певний час) окуповані нею території. Однак експерти мають сумніви, що цей варіант можливий. По-перше, проти нього виступають низка країн самого НАТО. По-друге, Путін проголосив недопущення України в НАТО однією з головних задач своєї загарбницької війни. Тож він теж навряд чи проковтне такий варіант.
Відео дня
Нова адміністрація Трампа навряд чи запросить Україну приєднатися до альянсу, оскільки запропонований Трампом спецпредставник по Україні Кіт Келлог раніше сам звинувачував адміністрацію Байдена в провокуванні Путіна “намаганням сприяти членству України в НАТО”.”
“В інтересах Америки було укласти угоду з Путіним щодо приєднання України до НАТО, особливо до січня 2022 року, коли були ознаки того, що російське вторгнення неминуче”, — казав Келлог ще у квітні.
Таким чином, Україна, ймовірно, доведеться задовольнитися іншими гарантіями безпеки від членів НАТО, такими як двосторонні зобов’язання з окремими європейськими країнами.
Хоча Київ продовжує публічно дорікати Заходу “Будапештським меморандумом”, закликаючи до реальних, а не декларативних гарантій безпеки, політичний директор аналітичного центру Defense Priorities Бенджамін Фрідман вважає, що Україні доведеться заплатити за мир відмовою від прагнень вступити в НАТО. Він наголосив, що географію не змінити, тож Росія залишиться сусідом України і завжди матиме більший інтерес до України, ніж Сполучені Штати.
“Україна все ще чіпляється за ідею [вступу в НАТО]. Ймовірно, буде потрібна комбінація західних лідерів, щоб сказати: “Слухайте, ви не потрапите до НАТО. Цього не станеться. Тож складайте свої плани відповідно”, і тоді, я думаю, вони (українці), ймовірно, почнуть змінюватися”, – каже Фрідман.
Перспективи миру в Україні
Як писав УНІАН, генсек НАТО Марк Рютте закликав обраного президента США Дональда Трампа розглядати допомогу Україні як “хорошу угоду” для Сполучених Штатів. Рютте прилетів до Мар-а-Лаго, курорту Трампа у Флориді, наприкінці листопада, ставши першим європейським лідером, який зустрівся з ним після виборів.
Також ми розповідали, що США та Німеччина наразі не готові надати Україні рекомендацію щодо запрошення до НАТО. Це є основною перешкодою на шляху вступу України в НАТО.