За словами глави держави, припинення вогню було ухвалено у 2019 році, проте Путін не дотримався його та почав майже одразу свою агресію.
Під час інтерв’ю з президентом України Володимиром Зеленським американський подкастер Лекс Фрідман заявив, що хотів би, щоб український лідер, новообраний президент США Дональд Трамп та російський диктатор Володимир Путін сіли за стіл перемовин, аби обговорити припинення вогню на фронті. Водночас Зеленський нагадав йому про переговори у 2019 році, де теж було погоджено припинення вогню, проте Путін його порушив вже через місяць.
“Вони почали нас вбивати через десь місяць. Я подзвонив йому і сказав, що ми ж домовились про ceasefire (повне припинення вогню – УНІАН). У нас же є, ну, це ж не папірець в туалеті, так, це серйозна історія начебто так. Меркель, Макрон, ти і я ну, ми ж домовились ceasefire, це ж важливо. На Новий рік, бо всі тоді раділи. Як зараз там Різдвяне пропонують. Приблизно та сама, тобто такий ceasefire, знаєш, на два-три дні, щоб тоді поаплодували”, – підкреслив український лідер.
Своєю чергою Зеленський наголосив, що це не є спектаклем або театром, це життя людей. За його словами, після цього він дзвонив йому ще кілька разів.
“Я йому казав про ceasefire, він мені казав, що не може бути і ми зараз розберемось. А люди з окупованої території, росіяни, і сепаратисти, вони там всі разом були, вони продовжували стріляти і вбивати наших людей. Так, фронт стояв на місці, але вони вбивали людей”, – зазначив глава держави.
Він додав, що через кілька місяців росіяни взагалі перестали брати слухавку від української сторони.
“Більше з’єднання у нас не було. Я хотів наступної зустрічі, як у нас було в нормандському форматі, я хотів рішення зробити. Так, росіяни відмовляли. Ми пробували це робити через різні країни Європи, росіяни все одно відмовляли, передавали якісь нісенітниці, вони не хотіли”, – підкреслив Зеленський.
Також президент нагадав Лексу Фрідману про українські окуповані міста з початку повномасштабного вторгнення РФ. Як приклад, він навів Маріуполь, де було вбито десятки тисяч цивільних жителів.
“І у мене до вас питання, а мільйони дітей, які там? І ми з вами зробили просто ceasefire, не розуміючи, що буде далі. Не розуміючи, що буде з гарантіями безпеки для України. А що з тими мільйонами дітей, які там на окупованій території? Я що їм маю сказати? Що? Наплювати? Та ви всім там – до побачення. А ось ці десятки тисяч людей, які там закопані, ми їм це готові пробачити?”, – запитав Зеленський.
За його словами, він дуже хоче та вірить в силу президента Трампа, що він зрозуміє, як зробити Україну сильною, а також як бути сильним.
“Тому не потрібно чекати на бажання Путіна. Змушуйте його, що він має зупинити війну. Це важливо”, – зазначив президент.
На ці слова Фрідман відповів, що трагедія з дітьми є жахливою, проте, за його словами, потрібно знайти шлях до миру. На що Зеленський відповів:
“Шлях є до припинення вогню – це сильна Україна. Сильна позиція України? Так, ми можемо поговорити про це з Трампом. На мою думку, можна говорити про гарантії безпеки. Але як швидкий крок? НАТО швидкий крок. Для початку так, я розумію. Я розумію почуття Трампа. В будь-якому разі, НАТО означає сильні гарантії безпеки для всіх людей. Друга частина – це пакет зброї. Ми не будемо її використовувати. Якщо ceasefire буде працювати, ніхто не буде використовувати зброю. Але вона повинна залишитись. Не так як це було раніше, при всій повазі до США та до адміністрації. Але я не хочу, щоб ситуація повторилася, як це було з Байденом. Я прошу санкцій зараз, зброї зараз і тоді побачимо, чи почнуть вони”.
Президент вважає, якщо Україна не матиме гарантій безпеки, то Путін прийде на нашу територію знову.
Інші заяви Зеленського під час подкасту з Фрідманом
Також під час розмови Зеленський відмовився давати інтерв’ю Лексу Фрідману російською мовою. За його словами, він не хоче давати кремлівському правителю Путіну ще одну можливість казати, що українці та росіяни “один народ”.
Також президент України розкритикував західних союзників за бездіяльність перед війною. Він зазначив, що з боку західних союзників було “дуже багато слів” і відсутність реальної допомоги.