Site icon Новини України ФБК Перший Діловий Первый Деловой

ЄС і США на межі торгової війни: нові тарифи на горизонті

США готуються ввести 17% мито на аграрну продукцію з ЄС. Брюссель шукає компроміс, не погоджуючись на умови Вашингтона та готуючи дзеркальні заходи.

США готуються ввести 17% мито на аграрну продукцію з ЄС. Брюссель шукає компроміс, не погоджуючись на умови Вашингтона та готуючи дзеркальні заходи.

США планують запровадити 17-відсоткове мито на імпорт аграрної продукції з країн Європейського Союзу. У Брюсселі розглядають варіанти компромісу, паралельно готуючи симетричні заходи у відповідь, повідомляє FBC.net.ua з посиланням на Financial Times.

За даними трьох джерел, знайомих із перебігом переговорів, президент США Дональд Трамп тимчасово зупинив впровадження додаткового 10-відсоткового “дзеркального” тарифу на європейський імпорт. Цей збір мав доповнити базове мито в 10%, яке Білий дім запровадив 9 квітня для більшості країн світу. Станом на зараз невідомо, чи новий 17-відсотковий тариф діятиме додатково до попередніх зборів, чи замінить їх.

Вашингтон вимагає від ЄС значних поступок, зокрема звільнення американських компаній від частини регуляцій та скорочення позитивного торговельного сальдо Євросоюзу. Проте європейські представники відкинули ці умови.

Наразі обговорення між сторонами зосереджене на винятках. За словами одного з представників ЄС, Брюссель прагне домогтися звільнення від мит для окремих товарів, таких як авіазапчастини та алкогольна продукція. Сторони працюють над п’ятисторінковим проектом попередньої угоди, однак погоджених пунктів у документі поки що обмаль.

Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн 3 липня заявила про сподівання досягти принципової домовленості, яка дозволить продовжити перемовини щодо остаточного контракту. Водночас США вимагають завершення обов’язкових угод до крайнього терміну, визначеного Трампом — 9 липня.

Єврокомісар з питань торгівлі Марош Шефчович був офіційно проінформований про можливість запровадження 17% мит на аграрно-продовольчу продукцію під час перемовин у Вашингтоні. Наступного дня інформацію підтвердили посли усіх 27 держав-членів ЄС. У минулому році експорт аграрної продукції з Євросоюзу до США, включно з вином, становив 48 мільярдів євро.

Шефчович неодноразово підкреслював, що зміна внутрішніх правил регулювання під тиском з боку США — це “червона лінія” для ЄС. Водночас Союз поступово рухається у напрямку дерегуляції, зокрема екологічного законодавства.

Позиції держав-членів ЄС щодо тарифної кризи розійшлися. Одні країни готові піти на поступки для збереження передбачуваності, інші ж закликають до симетричної відповіді з метою натиску на Вашингтон. Канцлер Німеччини Фрідріх Мерц закликав Єврокомісію прискорити переговори з метою добитися звільнення від мит у розмірі 25% на автомобілі та 50% на сталь, які запровадив Білий дім.

За інформацією двох джерел, під час закритого засідання в п’ятницю низка послів закликала до жорсткішої відповіді на дії США.

Підготовка до такої відповіді вже ведеться. Євросоюз погодив запровадження з 14 липня дзеркальних мит на американський імпорт обсягом 21 мільярд євро. Крім того, Єврокомісія формує додатковий пакет заходів на суму 95 мільярдів євро, що охоплює авіаційну техніку та продукти харчування.

За словами представника Єврокомісії, Брюссель від самого початку виступає за узгоджене рішення з Вашингтоном, але одночасно готується до сценарію без досягнення згоди.

Двоє дипломатів повідомили, що США окреслили три можливі варіанти до 9 липня: країни, які погодяться на “принципову” угоду, збережуть чинне 10-відсоткове мито з можливістю його зменшення; ті, що не домовляться, повернуться до квітневого рівня мит; а щодо країн, які, на думку США, ведуть перемовини недобросовісно — запровадять підвищені тарифи.

Американська адміністрація 2 квітня запровадила мита на імпорт із понад 180 країн — від 10% до 49%. Зокрема, сталь та алюміній з ЄС обкладено митом у 25%. У відповідь Європейський Союз запровадив власні тарифи на американські товари загальною вартістю 21 мільярд євро.

9 квітня Трамп призупинив дію нових мит на 90 днів і встановив єдину тимчасову ставку 10% на увесь імпорт. За цей час США мають намір укласти індивідуальні торговельні угоди з окремими державами. У відповідь Брюссель тимчасово зупинив власні 25% тарифи і розпочав перемовини з Вашингтоном.

Раніше ми писали про те, що у США запустили унікальний ядерний симулятор виробництва водню та електроенергії.

Exit mobile version