Москва наполягає на тому, щоб електроенергія, що виробляється тимчасово окупованою Запорізькою атомною електростанцією (ЗАЕС), була розподілена між Україною та Росією, повідомляє FBC.net.ua з посиланням на Politico.
За інформацією неназваних американських чиновників, значна частина переговорів України, Росії та США, що відбулися цього тижня в Абу-Дабі, була зосереджена на економічних питаннях та на тому, хто здійснюватиме контроль над ЗАЕС. Домовленості досягнуто не було, проте Москва підтримує ідею, щоб обидві країни розподілили виробництво електроенергії з цієї станції, яка є найбільшою в Європі. «Обидві сторони починають розуміти, що вони можуть отримати від миру, наприклад, план процвітання для України або можливості для Росії укладати угоди з США», – зазначив один із чиновників.
Запорізька АЕС перебуває під російською окупацією з березня 2022 року. Протягом цього часу РФ неодноразово намагалася легалізувати свій контроль над об’єктом, що суперечить нормам міжнародного права. Останні дії «Ростехнадзору» розцінюють як черговий прояв ядерного шантажу, що посилює загрози безпеці регіону та світу в цілому.
США пропонують формат спільного управління станцією за участю України, Росії та Сполучених Штатів, однак президент Володимир Зеленський вважає цей підхід несправедливим.
19 листопада 2025 року Україні вдалося відновити електропостачання окупованої ЗАЕС після пошкодження лінії через російські обстріли. До цього станція десять разів повністю залишалася без електроживлення. 6 грудня ЗАЕС знову була без зовнішнього електропостачання. Наразі станція підключена лише до однієї зовнішньої лінії, що продовжує створювати ризики для ядерної безпеки.
У січні цього року МАГАТЕ домовилося з Україною та Росією про тимчасове припинення вогню біля ЗАЕС, що дозволило розпочати ремонт останньої резервної лінії електропередачі. Ремонтні роботи почалися 18 січня 2026 року.
Раніше ми писали про енергетичну кризу в Україні 2026: ДТЕК назвав масштаби руйнувань та залежність від імпорту газу
